BYTY K PRONÁJMU / LA MAISON No.23
Žižkov, Praha 5

Datum:
2019-2021
Stav:
návrh včetně realizace
Investor:
LOUER / www.louer.cz
Ve spolupráci:
foto / Jakub Pelnář

Jedná se o objekt starého činžovního domu na Žižkově s typickým uspořádáním vnitrobloku s pavlačemi. Projekt kompletní rekonstrukce včetně střešní nástavby se začal projektovat v roce 2014. Do procesu realizace mě majitel domu, pan Lukáš Uxa, přizval na začátku roku 2019. Byl to intenzivní proces kompletní úpravy dispozice všech bytů, včetně ujasnění střešní nástavby s přidáním teras, které původně v projektu nebyly. Dům je vnitroblokem otevřený směrem k Vítkovu a horní byty mají impozantní výhled přímo na Národní památník a jezdeckou sochu Jana Žižky.

Požadavkem bylo vytvořit směs dispozičních řešení, tak aby se v domě objevily byty různých podlahových ploch od 1kk po 3kk. Nejmenší z bytů má 26 m2, největší pak 88 m2 s terasou 16 m2. Větší byty mají k dispozici i sklepní kóje. Projekt stavebních úprav s návrhem dispozic bytů byl současně promýšlený s interiéry. Po hrubých stavebních úpravách pak nebylo těžké navázat na projekt interiérů.

Celý proces výstavby až po kompletní zařízení bytů trval více jak tři roky. Každému detailu v domě byla věnována spousta pozornosti. Výměnou prošly všechna dřevěná okna, která byla nově vyrobena na míru v laku jednotném se vstupními dveřmi bytů. Majitel domu kladl na tyto prvky vysoké nároky, aby byly kvalitně řemeslně zpracované a zachovávaly historickou estetiku domu. Pavlačím bylo doplněno zasklení, které tak obyvatele domu chrání při pohybu po chodbách od nepřízně počasí. Aby sklo rušilo co nejméně, je řešeno bezrámově, rovněž detaily větracích kulatých okének jsou navrženy tak, aby byly v ploše skla co nejméně nápadné. Doplněný byl i prosklený výtah přes všechna podlaží domu.

nahoru