INTERIÉR FUNKCIONALISTICKÉ VILY
Praha 6

Datum:
2015 / 2016
Stav:
návrh + realizace
Investor:
soukromá osoba
Ve spolupráci:
Ing. Arch. Eva Marvalová

foto_Jakub Pelnář

užitná plocha: 392m2

Návrh interiéru jedinečné funkcionalistické vily od Ladislava Žáka z roku 1932. Kouzlu takového domu architekt snadno podlehne, práce se tak stala výzvou. S majitelem domu, který je pražským developerem, se navíc velmi dobře spolupracovalo. Jeho profese mu umožňuje nadčasový pohled s respektem k původní architektuře, jeho zkušenosti v oboru v průběhu návrhu i samotné realizace přinášely racionální postřehy a jeho postoj k novým řešením byl vždy vstřícný. V lokalitě vyrůstal a jeho snem bylo, se po letech do této oblasti opět vrátit.

Vila již dříve prodělala drobné stavební zásahy a úpravy prostor v suterénu. Při detailnějším řešení se ale práce pozastavily a po společné schůzce na místě jsme se s klienty domluvili na zpracování návrhu interiéru i za cenu dalších stavebních úprav.

Do dispozice domu nebylo možné výrazně zasahovat, po rozkreslení prostor se však našlo několik míst, kde se přeci jen příčky posunuly nebo přetvarovaly. Z malého zádveří se náhle vyklubal krásný prosvětlený vstupní prostor a v ložnici bylo dle přání možné umístit i velkou manželskou postel do prostoru. Místy jsme přesouvali i dveře, jednotky vzduchotechniky a největší změnu pocítila pochopitelně elektroinstalace.

Samotná atmosféra interiéru domu částečně vyplynula ze společné diskuze a z požadavků na využití prostorů. Klienti preferovali přírodní povrchy, především dřevěnou olejovanou podlahu. Dub a jeho modifikace, ať už v podobě podlahy, obkladu nebo použití na nábytku, se line celým domem a propůjčuje prostoru teplou přirozenou barvu. Prostory náročnější na provoz, jako je zádveří, komunikační chodby, garáž a zimní šatna mají podlahu ze světlešedé betonové stěrky, která koresponduje s architektonickým směrem funkcionalismu. Koupelny a toalety již byly obloženy přírodním travertinem, pro sjednocení s interiérem domu se i zde zvolily pro doplnění šedé, již kontrastnější stěrky.

VSTUPNÍ PODLAŽÍ

Celé vstupní podlaží vily zabírá velký volně plynoucí prostor. Již od zádveří je možné dohlédnout do jídelny, obývací části nebo i kuchyně. Pro vytvoření těchto průhledů bylo potřeba již výše zmíněné odsunutí příčky u vstupu a volba celoprosklené stěny s dveřmi. V zádveří, jako ostatně v celém domě, měli klienti velké požadavky na úložný prostor, to se řešilo vestavným nábytkem na míru. Podlaha je zde oživena osobitým motivem mosazných pásků lineárně vložených do stěrky, pásky člověka navádí dále do domu. Použití mosazi se v domě drobně opakuje i na dalších detailech. Díky vybudování promítací místnosti v suterénu, bylo možné ponechat obytný prostor v patře bez dominanty TV a tak se mohl stát přirozenou dominantou kulatý jídelní stůl a samotný výhled do zahrady. Malá TV je vložena pouze do niky ve stěně vedle pracovního koutu, pro možnost sledování pohádek nejmladšího člena rodiny.

VRCHNÍ PATRO

Vrchní patro domu je čistě soukromé, slouží jako noční část vily. Nachází se zde ložnice se šatnami a otevřeným prostorem pro relaxaci. Součástí tohoto prostoru je přepychová, volně stojící vana a dále přímý vstup, skrze skleněnou příčku s potiskem, do pánské koupelny a samostatné sprchy. Relaxační místnost je od exteriéru domu částečně kryta speciálním potiskem okenních tabulí s motivy převzatými z knihy o lokalitě a přímo o dané vile.  Zastínění je doplněno o látkové rolety s pohonem. Rolety jsou použity jako zastínění v celém domě, výjimku tvoří prosklená rohová jídelna v přízemí se závěsy.

SUTERÉN

Suterén obsahuje technické zázemí domu, garáž, pracovny, zimní šatnu s částí na ukládání sportovního náčiní, ale i vinotéku a zmíněnou TV room. Tato místnost byla záměrně volena celá v antracitové barvě, aby světlé povrchy nerušily diváky při projekci. Je ze dvou stran obložena akustickými čalouněnými panely a jako osvětlení zde slouží drobná, stmívatelná, bodová svítidla, která evokují hvězdné nebe. Pánská pracovna je na přání klienta zařízena v tmavších tónech, přírodní dubovou podlahu doplnil nábytek z kartáčovaného dubu v tmavém oleji, niky knihovny a zadní stěna místnosti jsou obloženy kamennou dýhou. Dámská pracovna je naopak světlá, je zde jako v jediné místnosti v domě použita tapeta s výšivkou v barvě rozkládací sedačky. Z pracovny je možné využívat i menší šatnu, a tak místnost příležitostně slouží i jako pokoj pro hosty.

Svítidla interiéru jsou navržena s důrazem na možnost intimního osvětlení, které lze kombinovat v několika scénách. Významnou roli v nepřímém osvětlení zde hraje i jemné podsvícení vybraného nábytku. Převážná většina nábytku v domě je vyrobena na míru. Jedině tak bylo možné sladit materiály, jejich barevnost, tvarosloví a určit jejich vnitřní uspořádání dle požadavků.

 

nahoru