REKONSTRUKCE INTERIÉRU RODINNÉHO DOMU
Turnov

Datum:
05/2018 - 01/2019
Stav:
návrh + realizace
Investor:
soukromá osoba
Ve spolupráci:
foto : Jiří Ernest
vizualizace návrhu: Firla-visual

Rekonstrukce interiéru dvacet let starého domu, který je po dispoziční stránce řešený velkoryse. Nebylo záměrem výrazně měnit dispozici, bylo by stavebně složité zasahovat do nosných zdí a tomu se klienti chtěli vyhnout. Hlavní dispozice včetně oken a vstupních dveří tedy zůstala.

Přáním klientů bylo vytvořit domu nový interiér, především s obměnou hlavních povrchů jako například podlahy či obklady, ty byly poplatné době vzniku domu, a na to navázat celkovým návrhem všech prostor, s výjimkou ložnice, pracovny, dětských pokojů a prostoru bazénu. Tyto prostory jsou zařízené jednoduše, funkčně a nevyžadovaly velké zásahy. Výrazná byla změna kuchyně a celého hlavního obytného prostoru se vstupní halou, která jde přes dvě podlaží. Přání při zpracování návrhu byly požadavky na snadnou údržbu jak povrchů, tak nábytku, jednoduchost, ale praktičnost návrhu a nadčasovost.

Při první návštěvě domu jsem cítila, že je především potřeba vnést něco dominantního do vstupní otevřené haly, která působila chladně a bez nápadu. Na první pohled byla také jasná výměna původních podlah v celém přízemí domu, obklad schodiště včetně zábradlí, veškeré dveře a velké úpravy elektroinstalací. Podlahy byly ve velké ploše řešeny klasickou maloformátovou dlažbou v kombinaci s plavoucí, laminátovou. zejména řešení výměny dlažby dalo následně směr celému interiéru. Vybourat dlažbu v zádveří, celé vstupní hale, koupelně i kuchyni by bylo stavebně náročné, vyžadovalo by to přistavení kontejneru na stavební suť, prach v celém domě i přilehlém okolí i časovou náročnost. Překrýt dlažbu nějakým standardním materiálem také nebylo možné, podlaha by se navýšila vůči dveřím v obvodových stěnách. Po vzájemné domluvě s klienty jsme se ve finále rozhodli dlažbu ponechat a překrýt ji betonepoxidovou stěrkou, která se dá realizovat ve velmi malých tloušťkách. Podstatné bylo, že byla původní dlažba nenarušená, s pevným podkladem, a tak mohla realizační firma dlažbu přebrousit a v celé ploše přízemí domu použít bezespárovou stěrku. Stěrka se poté objevila i na stěně krbu,boční stěně schodiště, ale přešla i na stěnu chodby s dveřmi do bazénu a suterénu domu.

Výrazná je velká ruční malba technického nákresu dvouplošníku přes dvě podlaží domu ve vstupní hale. Na doporučení jsme oslovili šikovného pana malíře, který naši představu dokázal přenést na více jak pět metrů vysokou stěnu.

 

 

nahoru