INTERIÉR PŘÍZEMNÍHO BYTU
Curych, Švýcarsko

Datum:
2016 / 2017
Stav:
návrh + realizace
Investor:

 

Návrh a realizace interiéru v 800km vzdáleném Curychu byla přes počáteční obavy velmi příjemná zkušenost. V polovině roku 2016 mě oslovila čtyřčlená rodina, která v Curychu žije již deset let, zda bych jim nepomohla z interiérem bytu, kde již krátkou dobu žili. Celý návrh probíhal z větší části na dálku, i přes tyto komplikace to byla ale velmi příjemná spolupráce s přátelskou atmosférou.

Jednalo se o přízemní byt se zahradou ve čtyřpodlažním bytovém domě nedaleko Curyšského jezera v oblasti Kusnacht. Stavba je nízkoenergetická dřevostvba s betonovým monolitickým jádrem. Dům má čtyři patra, poslední je ustupující, na každém patře se nachází jeden byt. Všechny místnosti kromě koupelen mají velká posuvná okna na celou výšku místnosti. Majitelé přízemního bytu tak mají přístup do zahrady ze všech obytných místností. Unikátní je celková dispozice, v domě není místnost, která by byla čistě pravoúhlá. Vychází to částečně z toho, že pozemek není příliš veliký a architekti domu pří návrhu stavby museli dodržet uliční čáru i respektovat linie okolní zástavby. Proto si v interiéru bytu ihned všimnete ostrých a tupých úhlů.

Po první návštěvě jsme se s klienty domluvili na určitých kompromisech. Zachovali jsme hezké stávající dubové podlahy, dlažbu v zimní zahradě s výrazným dekorem a rovněž se mnoho nezasahovalo do koupelen a části kuchyně, které byly z větší míry zařízené. Spolupráci si majitelé bytu vybrali na základě mých předchozích realizací a preferovali jednoduchý styl interiéru v bílých a šedých tónech s dubem. Velký důraz byl kladen na nové dětské pokoje pro čtyřletého syna Tomáška a starší dceru Klárku.

Jedním z důležitých přání klientů bylo také dostat ke vstupním dveřím úložný prostor na kabáty a další nezbytnosti. Vstupními dveřmi se člověk dostane rovnou na rozhraní jídelny a kuchyně, a tak zde klienti trochu postrádali prostor zádveří. Při stavebních úpravách se zbourala příčka oddělující právě jídelnu od kuchyně a nahradila se větším nábytkovým boxem s podsvícením, kdy tento box obsahuje úložné prostory ze všech čtyř stran. Ze strany jídelny je v boxu menší podsvícená nika v betonovém povrchu a množství šuplíků na klíče. Tento box má stmívatelné LED podsvícení horní i spodní hrany a zajišťuje tak původně chybějící tlumené osvětlení jídelny, kuchyně a vstupního prostoru.

U jídelny jsme společně s klienty hledali delší dobu optimální řešení. Nakonec jsme našli dubový jídelní stůl, který jako jediný není vyrobený v ČR, ale zakoupený ve Švýcarsku. Doplňují ho jednoduché černé židle, které barevně ladí s černými lustry nad stolem. Na stěně mezi okny je tapeta české výroby imitující starou oprýskanou zeď.

Tapetou se stylizovanou mapou světa je doplněná i stěna za postelí v pokoji Klárky. Do tohoto pokoje se měla vejít postel šířky 120 cm. Požadovaný psací stůl, úložný prostor a knihovna jsou umístěny na protější stěně postele, tyto jednotlivé kusy nábytku se vzájemně prolínají. Knihovna má variabilní uspořádání polic a několik uzavřených polí má zrcadlová dvířka. U obou dětských pokojů se jako noční stolky použily opracované dubové masivní špalky. V dětském pokoji pro čtyřletého Tomáška se stal dominantou nástěnný podsvícený obklad s motivem stromu a medvěda. Obklad má funkci ochrany stěny proti oděru, na větve stromů je možné cokoliv zavěsit a rohové podsvícení kmene stromu nahrazuje noční lampičku u postele – k večeru navozuje klidnou a příjemnou atmosféru pokoje. Zpestřením pro malého obyvatele pokoje je řešení vypínače v podobě dotykového bodu na obkladu, který je dle síly přiložení ruky schopný postupně měnit intenzitu podsvícení. Dalším výrazným prvkem tohoto pokoje je velká vestavná skříň a knihovna s vloženou dubovou nikou na sezení a odkládání oblíbených hraček. Zbytek pokoje je ponechán volný se stolkem na hraní, který jednou vystřídá pracovní stůl. Stěna nad stolkem je magnetická stejně tak jako stěna u stolu v pokoji dcery a čelní stěna u kuchyně. Rodina si na stěny ráda přidělává důležité poznámky, kresby od dětí, fotografie i školní rozvrhy.

V pracovně byla ponechána rozkládací sedačka, která slouží příležitostným návštěvám. Prostor byl ještě doplněn o kulaté nízké stolky s úložným prostorem a sestavou pracovního stolu se zásuvkami. Pracovní stůl má ve své zadní hraně skrytý kanálek na kabely, které vedou až k zásuvkám v podlaze.  Všechny obytné místnosti jsou sjednoceny šedými poloprůsvitnými závěsy z látkou z příměsí lnu.

V obývacím pokoji jsou umístěné dvě nástěnné grafiky od českých umělců. Velké plátno od Zuzany Růžičková je na stěně za sedačkou. Plastiku s koly od Adama Velíška obepíná kovová knihovna s dubovými policemi. Majitelé vlastní velké množství knih, které tam postupně najdou své místo. Sedačka byla vyrobena na míru a kopíruje tupý úhel rohu místnosti. Na zemi ji doplňuje hovězí kůže z ekologického chovu.

nahoru